Języki Dziobaka

Hiszpańskie wydawnictwo Zaera Silvar postanowiło stworzyć kolekcję “Języki Dziobaka”, w ramach której publikowane będą wyłącznie mikroopowiadania.

20150121Ornitorrinco

Ujął mnie manifest twórców, który znaleźć można na stronie wydawnictwa oraz na okładce pierwszej wydanej książki, Verde como el Hielo (Zielony jak Lód), autorstwa Pedra Sancheza Negreiry. We wrześniowym numerze czasopisma Charaktery (09.2014) znaleźć można jedno z zawartych w niej mikroopowiadań, w moim tłumaczeniu.

Już wkrótce pojawi się tu recenzja i krótkie omówienie całego tomu, który można kupić np. tu: http://www.popularlibros.com/libros/verde-como-el-hielo/661020/978-84-941376-2-4.

Tymczasem, jako pierwszy smaczek, zamieszczam też manifest twórców kolekcji:

“Oświadczamy, że mikroopowiadanie jest dla nas tym dla literatury, czym dziobak dla królestwa zwierząt i wyznajemy nasz zamiar, by Państwa do tego przekonać.

Zgódźmy się co do tego, że, będąc zwierzęciem jajorodnym, dziobak jest jednocześnie ssakiem. Mimo że składa jaja, nie jest ptakiem, jednak pochwalić się może kaczym dziobem bez zębów. Nie jest rybą, ale zaskakuje pływając z zamkniętymi oczami, uszami i pyskiem. Nie jest też gadem, choć potrafi wytwarzać i stosować jad. Posiada – proszę poczuć się zaskoczonym – dziesięć chromosomów płci, podczas gdy my, pozostałe ssaki, mamy ich tylko dwa.

Mikroopowiadani z kolei, będąc utworem literackim, nie jest poezją; będąc narracją, nie jest powieścią ani esejem. Nie jest też opowiadaniem, a choć dzieli z nim cechy strukturalne, to się z nim nie zlewa w jedno. Jego jad składa się z lapidarności, różnorodności, fraktalności, ulotności i zażyłości pomiędzy autorem a czytelnikiem. Jeśli chodzi o jego chromosomy, określają one jakość, która nie kryje się w długości, lecz w głębi.

To, co mają Państwo teraz w ręku jest wyborem języków dziobaka, gotowych do skonsumowania. Stronimy od ostrzegania Państwa o uzależnieniu, które powodują, wolimy, żeby odkryli to Państwo sami, jeśli jeszcze się tak nie stało. Życzymy dobrej zabawy.”

(manifest w języku hiszpańskim znaleźć można tu: http://www.zaerasilvar.es/silvareditor/ha-nacido-una-coleccion-lenguas-de-ornitorrinco/)

14 thoughts on “Języki Dziobaka

 1. Genre: Future Jazz music Contemporary Jazz, Experimental music music, Downtempo music music, Leftfield, Techno music music, Electro
  Country: Brighton, UK
  Album Release Date: 2010-2018
  Album Type: WEB
  Music Record Label: Tru Thoughts, Denovali Records
  Codec: MP3 and FLAC tracks
  Quality: MP3 320kbps CBR and FLAC Lossless
  Playtime: 8:14:55

  Hidden Orchestra is the solo studio project of multi-instrumentalist composer/producer Joe Acheson.
  The albums and live shows feature a wide variety of guest musicians from all kinds of musical backgrounds.

  ——————–

  [url=https://www.keeplinks.co/p48/5a7ce852a9811 ]Download Hidden Orchestra – Discography 2010-2018[/url] (Tru Thoughts, Denovali Records) MP3 320kbps CBR :

  [url=https://www.keeplinks.co/p48/5a7ce86d87035]Download Hidden Orchestra – Discography[/url] 2010-2018 (Tru Thoughts, Denovali Records) FLAC Lossless :

  ——————–
  [url=http://trance-music.org/]Download new Electronic Music[/url]

  Albums:

  2010 Night Walks:
  2012 Archipelago:
  2017 Dawn Chorus:
  2018 Dawn Chorus Remixes

  Compilations :

  2015 Reorchestrations

  Singles & EPs :

  2011 Flight EP:
  2013 Fourth Wall / The Revival:
  2013 Archipelago Remixes:
  2014 Archipelago Remixes Part 2:
  2016 Wingbeats:
  2017 Still:
  2017 East London Street:
  2017 Alyth:
  2017 Wingbeats (Max Cooper Remix):
  Joe Acheson (Solo)
  2016 Marconi & the Lizard

 2. Pozitiv – это негормональный препарат, который помогает вашему организму выработать серотонин и мелатонин, которых так не хватает для радости!
  Сайт: http://workle.website/74

 3. [url=http://santehnik-nn.ru]santehnik-nn.ru[/url] –
  [url=http://santehnik-nn.ru]подключение к водоснабжению[/url]

 4. Pingback: Fitflop Slide Sandals

 5. Pingback: Nike Lebron 12 Mens

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>