Skąd im się to bierze w głowach?

20140201ImageZebyRaquel

Okładka zbioru opowiadań Jimeneza Emana

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam zapis odczytu, wygłoszonego na kongresie poświęconym minifikcji przez autora mikroopowiadań, Gabriela Jimeneza Emana. Pisarz opowiedział zebranym o okolicznościach powstania niektórych ze swoich mikroopowiadań, między innymi o tekście „Zęby Raquel”: otóż jako dziecko bał się przeraźliwie sprzedawcy słodyczy, ze względu na jego straszliwe uzębienie i przyprawiający o zgrozę uśmiech. Potem, jako nastolatek, podkochiwał się w Raquel Welch, aktorce o zniewalającej urodzie, włosach i – naturalnie – uśmiechu. Te dwa obrazy nieustannie mu się ze sobą kojarzyły, doprowadzając wreszcie do powstania nieco przerażającej minifikcji “Zęby Raquel”:

Zęby Raquel

Raquel ugryzła jabłko, i wszystkie jej zęby w nim zostały.
Z krwawiącymi ustami poszła do domu zawiadomić swoją mamę. Mama, przestraszona, przybiegła szukać zębów Raquel, a kiedy przybyła, zęby zjadły już całe jabłko.

Mama chciała je zebrać, ale zęby uniosły się i zjadły Raquel i mamę.

Potem zęby wróciły do ust Raquel, która, bardzo głodna, pobiegła prosić mamę, by ta kupiła jej jabłko.

 

Gabriel Jiménez Emán

(tłum. ADK)

Odczyt Jimeneza Emana o zwięzłym tytule „Escribir relatos” opublikowany został w aktach IV Międzynarodowego Kongresu Minifikcji, La era de la brevedad, pod redakcją Irene Andres-Suárez i Antonio Rivasa, Menoscuarto 2008, str. 537-546.

Oryginał mikroopowiadania „Los dientes de Raquel” dostępny jest tu: (KLIK)